Jednym z zadań szkoły jest wspomaganie rozwoju mowy dziecka w aspekcie słownikowym, logicznym, składniowym, gramatycznym oraz artykulacyjnym. Zaproponowany przeze mnie scenariusz zajęć grupowych opiera się na zabawach logopedycznych ułatwiających opanowanie poprawnego języka.
Temat : Jesień Cele ogólne :
- usprawnianie narządów mowy
- rozwijanie słuchu fonematycznego
- kształtowanie toru oddechowego
Cele operacyjne :
- dziecko stara się poprawnie artykułować wskazane głoski
- rozpoznaje , nazywa i naśladuje usłyszane dźwięki
- potrafi odtworzyć rytm
- poprawnie wykonuje wdech i wydech
- poprawnie reaguje na sygnały słowne i dźwiękowe
Metody : czynna , słowna Formy : praca z całą grupą , indywidualna działalność dzieci Pomoce dydaktyczne: nagranie z odgłosami deszczu, burzy , ilustracje, w nazwach których znajduje się dźwięk s, sz, krople deszczu, liście, wiersz „Wiatr", bębenek i groch, magnetofon Przebieg zajęć
- Siad w kręgu . Rozmowa o tym co sprzyja dobremu mówieniu ( sprawne uszy , sprawna buzia , sprawne oddychanie ). Uświadomienie celu zajęć – doskonalenie pracy w/w funkcji.
Gimnastyka narządów mowy
- Wargi
- usta w kółeczko , usta szerokie
- całuski
- parskanie
- język
- język na nos , język na brodę
- malowanie kropek , pasków na górnym podniebieniu
- policzki
- przepychanie powietrza z jednego do drugiego policzka
- Omówienie sposobu artykulacji dźwięku sz
- język na dole
- usta w kółeczko
- zęby złączone
- w czasie artykulacji wydmuchujemy ciepłe powietrze
- Omówienie sposobu artykulacji dźwięku s
- język na dole za zębami
- usta szerokie
- zęby razem
- wydmuchujemy strumień zimnego powietrza
- Dzieci otrzymują ilustracje, w nazwach których znajduje się sz lub s, a więc nazwy te szumią lub szeleszczą. Zadaniem uczniów jest wyraźna artykulacja wyrazów , a następnie umieszczenie swojego obrazka na tablicy w miejscu przeznaczonym dla s lub sz.
- Rozmowa o tym z jaką porą roku kojarzą się im te ilustracje(jesienią)
- Jak wygląda świat jesienią?
- Co się dzieje wtedy z pogodą? (odtwarzanie nagrania z odgłosami jesiennej pogody
- Naśladowanie spadających kropli deszczu)-stawianie kropek czubkiem języka na górnym podniebieniu, szumu wiatru
- Wysłuchanie wiersza „Wiatr”
Tam za lasem, Tam za górką Wiatr dokuczał małym chmurkom. Aż się chmurki Rozpłakały I deszcz padał Przez dzień cały. Rozmowa NT treści wiersza
- Co robił wiatr?
- Co zrobiły chmurki?
- Szukanie wyrazów mówiących o tym co robi deszcz Kapie , pada, leje, mży, kropi, siąpi
- Kojarzenie dźwięków z czynnościami deszczu
- groch upadający na bębenek-kapie , kropi
- groch przesuwa się po bębenku-siąpi, mży
- uderzanie pałeczką-pada
- mocne uderzanie pałeczką-leje
- Ilustrowanie dźwięku deszczu ciałem
Lekki deszcz-pocieranie dłońmi o uda Silniejszy- klepanie dłońmi o uda Burza-tupanie nogami
- Tworzenie rytmów z deszczowych kropli
- Na której ilustracji deszcz?
Kapie Pada Leje
- Tworzenie własnych rytmów z kropli i ich wyklaskiwanie.
- Ćwiczenie oddechowe- rosnące grzybki, dmuchanie na liście
- Podsumowanie zajęć , podziękowanie za udział w nich. Rozmowa nt zabaw , które się dzieciom najbardziej podobały.
Zajęcia przygotowała i przeprowadziła mgr Beata Rozumska n-l kształcenia zintegrowanego i logopeda w SP 166 w Łodzi Literatura:
- Sprawka R., Graban J. „ Logopedyczne zabawy grupowe „
- Demel G. „ Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola”
|